Choose A Sport:
This bracket is brought to you by Baltimore Blast
2013 Class 4A Boys Soccer
1 H High Point                 Montgomery Blair H 1
    (H) High Point             (H) Montgomery Blair    
8   BYE             BYE   8
      2-0 Parkdale         Walter Johnson (H) 3-2      
4 H Duval         Bethesda-CC H 4
    3-0 Parkdale         Walter Johnson 1-0, (OT)    
5   Parkdale             Walter Johnson   5
      SECTION I 1-0 Parkdale (H)     Walter Johnson (H) 2-0 SECTION I      
3 H Northwestern (PG)         Kennedy H 3
    2-0 Northwestern     Walt Whitman (H) 3-2, (OT) PK's    
6   Bladensburg       Walt Whitman   6
      4-1 Northwestern (H)       Walt Whitman 1-0      
2 H Laurel           Churchill H 2
    (H) Laurel           Richard Montgomery 3-2    
7   BYE               Richard Montgomery   7
       
4A SOUTH # 1
2-1, 2OT (H) Parkdale   (H) Magruder 1-0
4A WEST # 2
       
1 H C H Flowers     Regional Champion   Regional Champion     Clarksburg H 1
    (H) C H Flowers       (H) Clarksburg    
8   BYE       BYE   8
      4-1 (H) C H Flowers   Wootton 1-0      
4 H Dr. Henry A Wise Jr   Northwest H 4
    4-2 Oxon Hill   Wootton 1-0 (OT)    
5   Oxon Hill       Wootton   5
      SECTION II 2-1 Bowie   Magruder 2-1 SECTION II      
3 H Eleanor Roosevelt           Magruder H 3
    4-0 Eleanor Roosevelt       Magruder 1-0    
6   Suitland       Quince Orchard   6
      1-0 Bowie       Magruder (H) 3-2      
2 H Bowie     Blake     Gaithersburg H 2
    (H) Bowie     State Finalist     (H) Gaithersburg    
7   BYE               BYE   7
          State Semifinals
Richard Montgomery HS
  State Semifinals
Richard Montgomery HS
         
          Nov. 9, 5 pm
vs
Nov. 9, 7:30 pm          
1 H Perry Hall       3-2   1-0 (OT)       Severna Park H 1
    (H) Perry Hall           (H) Severna Park    
8   BYE           BYE   8
      1-0 (H) Perry Hall   Severna Park   (H) Severna Park 3-0      
4 H Catonsville   State Finalist   North County H 4
    3-0 Catonsville       Glen Burnie 2-1    
5   Kenwood       Severna Park (H)   Glen Burnie   5
      SECTION I 1-0 Perry Hall (H)   1-0 SECTION I      
3 H Mergenthaler       Chesapeake-AA H 3
    Mergenthaler   Chesapeake AA 4-1    
6   BYE Severna Park Arundel   6
      10-0 Dulaney
State Champion
Chesapeake AA 2-1      
2 H Dulaney       Meade H 2
    (H) Dulaney   1-0   Meade (H) 2-1    
7   BYE           Old Mill   7
       
4A NORTH # 4
2-2, (2OT), PK's 4-3 Blake   Severna Park 3-1
4A EAST # 3
       
1 H Blake     Regional Champion   Regional Champion     Leonardtown H 1
    (H) Blake           (H) Leonardtown    
8   BYE   STATE FINALS
UMBC Stadium
  BYE   8
      2-1 Blake (H) Nov. 15, 8:30 pm Leonardtown (H) 1-0      
4 H Springbrook       Annapolis H 4
    0-0, (OT), 4-2 PK's Sherwood       Annapolis 2-0    
5   Sherwood         Leonardtown   North Point   5
      SECTION II 3-0 Blake         2-1 SECTION II      
3 H Howard               Great Mills H 3
    Howard           South River 3-1    
6   BYE           South River   6
      1-0 Paint Branch           Broadneck 3-0      
2 H Paint Branch               Broadneck H 2
    (H) Paint Branch               (H) Broadneck    
7   BYE                   BYE   7
Powered By CountySportsZone.com
For MPSSAA State Semifinals and Finals Tickets Visit
https://mpssaa.ticketleap.com
MPSSAA Corporate Partners

County Sports Zone, LLC is not affiliated with the Maryland Public Secondary Schools Athletic Association (MPSSAA). County Sports Zone, LLC is not responsible for the posting of inaccurate scores, but we will make every effort to provide accurate, updated scores.

County Sports Zone (www.CountySportsZone.com) provides the official schedule and scores for all Maryland Public Secondary School Athletic Association (MPSSAA) Playoff games. Any commercial use of the schedules or scores is prohibited unless it is clearly attributed to County Sports Zone. Contact us at contactus@countysportszone.com