Choose A Sport:
2014 Class 1A Girls Basketball
1 H Benjamin Franklin                 Southern (Gar.) H 1
    (H) Benjamin Franklin             (H) Southern (Gar.)    
8   BYE             BYE   8
      62-51 Maritime Academy         (H) Southern (Gar.) 54-36      
4 H Maritime Academy         Northern (Gar.) H 4
    49-30 Maritime Academy         Northern (Gar.) 53-25    
5   W.E.B. DuBois             Hancock   5
      SECTION I 53-16 (H) Lake Clifton     (H) Southern (Gar.) 41-29 SECTION I      
3 H Reginald Lewis         Allegany H 3
    Reginald Lewis     Allegany    
6   BYE       BYE   6
      41-19 (H) Lake Clifton       Allegany 48-33      
2 H Lake Clifton           Fort Hill H 2
    (H) Lake Clifton           (H) Fort Hill    
7   BYE               BYE   7
       
1A SOUTH # 1
53-41 National Academy (NAF)   Southern (Gar.) 52-38
1A WEST # 2
       
1 H Forest Park     Regional Champion   Regional Champion     Clear Spring H 1
    (H) Forest Park       (H) Clear Spring    
8   BYE       BYE   8
      55-40 National Academy (NAF)   North Carroll 55-48      
4 H Northwestern   Brunswick H 4
    51-20 National Academy (NAF)   North Carroll 45-25    
5   National Academy (NAF)       North Carroll   5
      SECTION II 68-58 National Academy (NAF)   Manchester Valley 43-35 SECTION II      
3 H New Era Academy           Smithsburg H 3
    New Era Academy       Smithsburg    
6   BYE       BYE   6
      58-47 (H) Edmondson/
Westside
      (H) Manchester Valley 64-35      
2 H Edmondson/
Westside
    New Town     Manchester Valley H 2
    (H) Edmondson/
Westside
    State Finalist     (H) Manchester Valley    
7   BYE               BYE   7
          SECU Arena   SECU Arena          
          March 12, 5 pm
vs
March 12, 3 pm          
1 H New Town       73-9   53-52       Havre de Grace H 1
    (H) New Town           (H) Havre de Grace    
8   BYE           BYE   8
      74-23 (H) New Town   (H) Southern (Gar.)   (H) Havre de Grace 40-34      
4 H FAST   State Finalist   Kent County H 4
    47-8 Carver A&T       Kent County 46-41    
5   Carver A&T       Havre de Grace   Joppatowne   5
      SECTION I 53-13 New Town   53-33 SECTION I      
3 H Pikesville       St. Michaels H 3
    50-35 (H) Pikesville   (H) Bohemia Manor 40-17    
6   ACCE Southern (Gar.) Bohemia Manor   6
      47-44 Pikesville
State Champion
Colonel Richardson 61-57, 2 OT      
2 H FAET       Perryville H 2
    49-24 Sparrows Point   52-47   Colonel Richardson 57-54    
7   Sparrows Point           Colonel Richardson   7
       
1A NORTH # 4
45-37 New Town   Mardela 101-13
1A EAST # 3
       
1 H Forestville     Regional Champion   Regional Champion     Mardela H 1
    (H) Forestville           (H) Mardela    
8   BYE   SECU Arena   BYE   8
      63-35 (H) Forestville March 15, 6 pm (H) Mardela 88-31      
4 H Central       Washington H 4
    Central       Crisfield 67-64, OT    
5   BYE         (H) Mardela   Crisfield   5
      SECTION II 53-22 (H) Forestville         79-52 SECTION II      
3 H Fairmont Heights               North Dorchester H 3
    Fairmont Heights           Snow Hill 42-10    
6   BYE           Snow Hill   6
      64-34 Surrattsville           Pocomoke 57-25      
2 H Surrattsville               Pocomoke H 2
    (H) Surrattsville               (H) Pocomoke 58-27    
7   BYE                   Cambridge-SD   7
Powered By CountySportsZone.com
For MPSSAA State Semifinals and Finals Tickets Visit
https://mpssaa.ticketleap.com
MPSSAA Corporate Partners

County Sports Zone, LLC is not affiliated with the Maryland Public Secondary Schools Athletic Association (MPSSAA). County Sports Zone, LLC is not responsible for the posting of inaccurate scores, but we will make every effort to provide accurate, updated scores.

County Sports Zone (www.CountySportsZone.com) provides the official schedule and scores for all Maryland Public Secondary School Athletic Association (MPSSAA) Playoff games. Any commercial use of the schedules or scores is prohibited unless it is clearly attributed to County Sports Zone. Contact us at contactus@countysportszone.com