MPSSAA Playoffs
Choose A Sport:
Softball 4A 2018
1 H Howard                 High Point H 1
    (H) Howard             (H) High Point    
8   Bye             Bye   8
      10-9 (H) Howard         (H) High Point 10-2      
4 H Dulaney         Parkdale H 4
    8-7 Dulaney         Parkdale 11-9    
5   Perry Hall             Duval   5
      SECTION I 10-5 (H) Howard     High Point 18-8 SECTION I      
3 H Western         Northwestern H 3
    19-5 Western     Northwestern 16-5    
6   Mergenthaler       Bladensburg   6
      20-0 Catonsville       Northwestern 14-4      
2 H Catonsville           Laurel H 2
    (H) Catonsville           (H) Laurel    
7   Bye               Bye   7
       
4A NORTH # 1
2-0 (H) Howard   (H) C.H. Flowers 12-2
4A SOUTH # 2
       
1 H Sherwood     Regional Champion   Regional Champion     C H Flowers H 1
    (H) Sherwood       (H) C.H. Flowers    
8   Bye       Bye   8
      11-1 Urbana   (H) C.H. Flowers 8-6      
4 H Urbana   Bowie H 4
    20-1 Urbana   Bowie 23-1    
5   Springbrook       Suitland   5
      SECTION II 8-2 Montgomery Blair   (H) C.H. Flowers 7-5 SECTION II      
3 H Paint Branch           Eleanor Roosevelt H 3
    17-0 Paint Branch       Eleanor Roosevelt    
6   Northwood       Bye   6
      3-2 (H) Montgomery Blair       Eleanor Roosevelt 16-3      
2 H Montgomery Blair     Northwest     Dr. Henry A Wise, Jr H 2
    (H) Montgomery Blair     State Finalist     (H) Dr. Henry A. Wise    
7   Bye               Bye   7
          May 23, 7pm   May 23, 7pm          
          Bachman Park, Field 1
vs
Bachman Park, Field 3          
1 H Bethesda-CC       9-2   10-0       Severna Park H 1
    (H) Bethesda-CC           (H) Severna Park    
8   Bye           Bye   8
      10-0 (H) Bethesda-CC   (H) Severna Park   (H) Severna Park 10-0      
4 H Einstein   State Finalist   Arundel H 4
    12-5 Einstein       Arundel 13-3    
5   Kennedy       (H) Severna Park   Old Mill   5
      SECTION I 12-11 Bethesda-CC   5-0 SECTION I      
3 H Walt Whitman       North County H 3
    17-4 Walt Whitman   North County 11-0    
6   Walter Johnson Severna Park Meade   6
      8-6 Walt Whitman
State Champion
Glen Burnie 3-2      
2 H Churchill       Glen Burnie H 2
    14-3 (H) Churchill   13-0   (H) Glen Burnie    
7   Wheaton           Bye   7
       
4A WEST # 4
10-0 Northwest   Severna Park 3-1
4A EAST # 3
       
1 H Northwest     Regional Champion   Regional Champion     South River H 1
    (H) Northwest           (H) South River    
8   Bye   May 26, 3:30 PM   Bye   8
      12-2 (H) Northwest University of Maryland-College Park (H) South River 2-0      
4 H Richard Montgomery       Leonardtown H 4
    2-0 Quince Orchard       Leonardtown 24-0    
5   Quince Orchard         South River   Annapolis   5
      SECTION II 9-4 (H) Northwest         6-1 SECTION II      
3 H Wootton               Broadneck H 3
    12-0 Wootton           Broadneck    
6   Gaithersburg           Bye   6
      1-0 Clarksburg           North Point 2-1      
2 H Clarksburg               North Point H 2
    (H) Clarksburg               (H) North Point    
7   Bye                   Bye   7
Powered By CountySportsZone.com  

County Sports Zone, LLC is not affiliated with the Maryland Public Secondary Schools Athletic Association (MPSSAA). County Sports Zone, LLC is not responsible for the posting of inaccurate scores, but we will make every effort to provide accurate, updated scores.

County Sports Zone (www.CountySportsZone.com) provides the official schedule and scores for all Maryland Public Secondary School Athletic Association (MPSSAA) Playoff games. Any commercial use of the schedules or scores is prohibited unless it is clearly attributed to County Sports Zone. Contact us at [email protected]

Copyright © 2018 County Sports Zone, LLC. All rights Reserved. Terms of Use And Privacy Policy