MPSSAA Playoffs
Choose A Sport:
Field Hockey Class 3A 2018
1 H Blake                 James M. Bennett H 1
    Blake (H)             James M. Bennett (H)    
8   Bye             Bye   8
      Oct. 25 Blake (H)         James M. Bennett (H)      
4 H Bye         Bye H 4
    Bye         Bye    
5   Bye             Bye   5
      SECTION I 2-0 Blake     Chesapeake (AA) (H) 1-0 SECTION I      
3 H Kennedy         Northeast (AA) H 3
    Kennedy     Northeast (AA)    
6   Bye       Bye   6
      4-0 Rockville       Chesapeake (AA) 10-0      
2 H Rockville           Chesapeake (AA) H 2
    Rockville (H)           Chesapeake (AA) (H)    
7   Bye               Bye   7
       
3A SOUTH # 1
4-2 Blake (H)   Chesapeake (AA) (H) 2-1
3A EAST # 2
       
1 H Huntingtown     Regional Champion   Regional Champion     Mt. Hebron H 1
    Huntingtown (H)       Mt. Hebron (H)    
8   Bye       Bye   8
      5-0 Huntingtown (H)   Mt. Hebron (H) 2-1      
4 H Great Mills   Reservoir H 4
    5-0 Great Mills   Atholton 3-1    
5   North Point       Atholton   5
      SECTION II 3-0 Huntingtown (H)   Mt. Hebron 5-0 SECTION II      
3 H Chopticon           Long Reach H 3
    Chopticon       Long Reach    
6   Bye       Bye   6
      3-2 Northern (Cal.)       Centennial 5-2      
2 H Northern (Cal.)     C.M. Wright     Centennial H 2
    Nothern (Cal.) (H)     State Finalist     Centennial (H)    
7   Bye               Bye   7
          Nov. 5, 7pm   Nov. 5, 5pm          
          Broadneck High School
vs
Broadneck High School          
1 H Patapsco       5-0   4-0       Westminster H 1
    Patapsco (H)           Westminster (H)    
8   Bye           Bye   8
      4-1 Towson   Chesapeake (AA) (H)   Westminster (H) 12-0      
4 H Towson   State Finalist   Frederick H 4
    Towson       Frederick    
5   Bye       Westminster (H)   Bye   5
      SECTION I 8-0 Franklin   8-1 SECTION I      
3 H Franklin       Tuscarora H 3
    Franklin   Tuscarora    
6   Bye C.M. Wright Bye   6
      Forfeit Franklin (H)
State Champion
Thomas Johnson 2-1      
2 H Kenwood       Thomas Johnson H 2
    Kenwood (H)   3-0   Thomas Johnson (H)    
7   Bye           Bye   7
       
3A NORTH # 4
7-0 C.M. Wright   Westminster 3-1
3A WEST # 3
       
1 H C. Milton Wright     Regional Champion   Regional Champion     Urbana H 1
    C.M. Wright (H)           Urbana (H)    
8   Bye   Nov. 10, 11am   Bye   8
      12-0 C.M. Wright (H) Washington College Urbana (H) Oct. 25      
4 H Edgewood       Bye H 4
    Edgewood       Bye    
5   Bye         Urbana   Bye   5
      SECTION II 1-0 C.M. Wright (H)         5-0 SECTION II      
3 H Aberdeen               Watkins Mill H 3
    Aberdeen           Watkins Mill    
6   Bye           Bye   6
      6-0 Bel Air           Magruder 3-0      
2 H Bel Air               Magruder H 2
    Bel Air (H)               Magruder (H)    
7   Bye                   Bye   7
Powered By CountySportsZone.com  

County Sports Zone, LLC is not affiliated with the Maryland Public Secondary Schools Athletic Association (MPSSAA). County Sports Zone, LLC is not responsible for the posting of inaccurate scores, but we will make every effort to provide accurate, updated scores.

County Sports Zone (www.CountySportsZone.com) provides the official schedule and scores for all Maryland Public Secondary School Athletic Association (MPSSAA) Playoff games. Any commercial use of the schedules or scores is prohibited unless it is clearly attributed to County Sports Zone. Contact us at [email protected]

Copyright © 2019 County Sports Zone, LLC. All rights Reserved. Terms of Use And Privacy Policy