MPSSAA Playoffs
Choose A Sport:
Girls Basketball Class 4A 2019
1 H Laurel                 Old Mill H 1
    (H) Laurel             (H) Old Mill    
8   Bye             Bye   8
      69-37 (H) Laurel         (H) Old Mill 55-38      
4 H Bladensburg         Arundel H 4
    49-26 Bladensburg         Arundel 58-36    
5   Northwestern             North County   5
      SECTION I 49-42 Laurel     Old Mill 65-50 SECTION I      
3 H DuVal         Meade H 3
    48-15 DuVal     Meade 60-15    
6   High Point       Glen Burnie   6
      46-25 Parkdale       Meade 39-33      
2 H Parkdale           Severna Park H 2
    (H) Parkdale           (H) Severna Park    
7   Bye               Bye   7
       
4A SOUTH # 1
59-7 (H) C H Flowers   (H) Old Mill 57-54 (OT)
4A EAST # 2
       
1 H C H Flowers     Regional Champion   Regional Champion     South River H 1
    (H) C H Flowers       (H) South River    
8   Bye       Bye   8
      68-58 (H) C H Flowers   (H) South River 52-39      
4 H Eleanor Roosevelt   Broadneck H 4
    51-35 Eleanor Roosevelt   Annapolis 51-30    
5   Bowie       Annapolis   5
      SECTION II 70-55 (H) C H Flowers   (H) South River 43-38 (OT) SECTION II      
3 H Suitland           Leonardtown H 3
    Suitland       Leonardtown    
6   Bye       Bye   6
      45-41 Dr. Henry A. Wise Jr.       North Point 59-32      
2 H Dr. Henry A Wise, Jr     C H Flowers (H)     North Point H 2
    (H) Dr. Henry A. Wise Jr.     State Finalist     (H) North Point    
7   Bye               Bye   7
          March 14, 3pm   March 14, 5pm          
          SECU Arena, Towson University
vs
SECU Arena, Towson University          
1 H Western       53-49   57-55       Churchill H 1
    (H) Western           (H) Churchill    
8   Bye           Bye   8
      54-24 (H) Western   Old Mill   (H) Churchill 64-46      
4 H Dulaney   State Finalist   Walter Johnson H 4
    71-31 Dulaney       Walter Johnson 52-39    
5   Mergenthaler       Bethesda-CC   Einstein   5
      SECTION I 62-45 (H) Western   58-57 SECTION I      
3 H Catonsville       Bethesda-CC H 3
    70-41 Catonsville   Bethesda-CC 56-21    
6   Perry Hall C H Flowers Kennedy   6
      52-39 Howard
State Champion
Bethesda-CC 56-35      
2 H Howard       Walt Whitman H 2
    (H) Howard   57-42   Walt Whitman (H) 78-13    
7   Bye           Wheaton   7
       
4A NORTH # 4
66-43 Western   Bethesda-CC 50-33
4A WEST # 3
       
1 H Sherwood     Regional Champion   Regional Champion     Clarksburg H 1
    (H) Sherwood           (H) Clarksburg    
8   Bye   March 16, 3pm   Bye   8
      50-48 Montgomery Blair SECU Arena, Towson University (H) Clarksburg 65-48      
4 H Montgomery Blair       Gaithersburg H 4
    64-52 Montgomery Blair       Gaithersburg 50-45    
5   Springbrook         (H) Clarksburg   Northwest   5
      SECTION II 73-38 Paint Branch         46-45 SECTION II      
3 H Urbana               Richard Montgomery H 3
    68-34 Urbana           Richard Montgomery 57-53    
6   Northwood           Wootton   6
      58-47 (H) Paint Branch           Richard Montgomery 46-44      
2 H Paint Branch               Quince Orchard H 2
    (H) Paint Branch               (H) Quince Orchard    
7   Bye                   Bye   7
Powered By CountySportsZone.com  

County Sports Zone, LLC is not affiliated with the Maryland Public Secondary Schools Athletic Association (MPSSAA). County Sports Zone, LLC is not responsible for the posting of inaccurate scores, but we will make every effort to provide accurate, updated scores.

County Sports Zone (www.CountySportsZone.com) provides the official schedule and scores for all Maryland Public Secondary School Athletic Association (MPSSAA) Playoff games. Any commercial use of the schedules or scores is prohibited unless it is clearly attributed to County Sports Zone. Contact us at [email protected]

Copyright © 2019 County Sports Zone, LLC. All rights Reserved. Terms of Use And Privacy Policy