MPSSAA Playoffs
Choose A Sport:
Boys Basketball Class 4A 2019
1 H DuVal                 Old Mill H 1
    DuVal (H)             Old Mill (H)    
8   Bye             Bye   8
      67-59 DuVal (H)         (H) Old Mill 37-30      
4 H Bladensburg         Severna Park H 4
    49-43 Bladensburg         Severna Park 44-36    
5   Laurel             Arundel   5
      SECTION I 62-58 High Point     Meade 60-57 SECTION I      
3 H Northwestern         Glen Burnie H 3
    79-76 Northwestern     Glen Burnie 74-51    
6   Parkdale       North County   6
      72-41 High Point       Meade 74-72 (OT)      
2 H High Point           Meade H 2
    High Point (H)           Meade (H)    
7   Bye               Bye   7
       
4A SOUTH # 1
65-41 Eleanor Roosevelt (H)   Broadneck (H) 78-47
4A EAST # 2
       
1 H Eleanor Roosevelt     Regional Champion   Regional Champion     Broadneck H 1
    Eleanor Roosevelt (H)       Broadneck (H)    
8   Bye       Bye   8
      87-71 Eleanor Roosevelt (H)   (H) Broadneck 72-47      
4 H C H Flowers   Leonardtown H 4
    77-61 C H Flowers   South River 59-55    
5   Suitland       South River   5
      SECTION II 80-46 Eleanor Roosevelt (H)   Broadneck (H) 66-61 SECTION II      
3 H Bowie           North Point H 3
    Bowie       North Point    
6   Bye       Bye   6
      58-47 Dr. Henry A. Wise Jr       North Point 71-68      
2 H Dr. Henry A Wise, Jr     Eleanor Roosevelt (H)     Annapolis H 2
    Dr. Henry A Wise, Jr (H)     State Finalist     Annapolis (H)    
7   Bye               Bye   7
          March 14, 7pm   March 14, 9pm          
          Xfinity Center, U. of Maryland
vs
Xfinity Center, U. of Maryland          
1 H Dulaney       63-61   72-57       Walter Johnson H 1
    Dulaney (H)           Walter Johnson (H)    
8   Bye           Bye   8
      87-56 Dulaney (H)   Broadneck   Walter Johnson (H) 63-58      
4 H Howard   State Finalist   Bethesda-CC H 4
    48-36 Howard       Bethesda-CC 74-71    
5   Catonsville       Walter Johnson   Einstein   5
      SECTION I 85-49 Dulaney (H)   72-65 (OT) SECTION I      
3 H Mergenthaler       Churchill H 3
    Mergenthaler   Churchill 55-43    
6   Bye Eleanor Roosevelt Kennedy   6
      86-83 (OT) Perry Hall
State Champion
Walt Whitman 56-47      
2 H Perry Hall       Walt Whitman H 2
    Perry Hall (H)   77-48   Walt Whitman (H) 69-57    
7   Bye           Wheaton   7
       
4A NORTH # 4
70-68 Dulaney   Richard Montgomery 55-51
4A WEST # 3
       
1 H Paint Branch     Regional Champion   Regional Champion     Richard Montgomery H 1
    Paint Branch (H)           Richard Montgomery (H)    
8   Bye   March 16, 8pm   Bye   8
      81-79 Paint Branch (H) Xfinity Center, U. of Maryland Richard Montgomery (H) 63-57      
4 H Montgomery Blair       Northwest H 4
    69-64 Montgomery Blair       Northwest 60-55    
5   Northwood         Richard Montgomery (H)   Clarksburg   5
      SECTION II 70-51 Springbrook         55-53 (OT) SECTION II      
3 H Sherwood               Quince Orchard H 3
    78-68 Sherwood           Wootton 50-42    
6   Urbana           Wootton   6
      68-62 Springbrook           Gaithersburg 81-70      
2 H Springbrook               Gaithersburg H 2
    Mar. 1 Springbrook (H)               Gaithersburg (H)    
7   Bye                   Bye   7
Powered By CountySportsZone.com  

County Sports Zone, LLC is not affiliated with the Maryland Public Secondary Schools Athletic Association (MPSSAA). County Sports Zone, LLC is not responsible for the posting of inaccurate scores, but we will make every effort to provide accurate, updated scores.

County Sports Zone (www.CountySportsZone.com) provides the official schedule and scores for all Maryland Public Secondary School Athletic Association (MPSSAA) Playoff games. Any commercial use of the schedules or scores is prohibited unless it is clearly attributed to County Sports Zone. Contact us at [email protected]

Copyright © 2019 County Sports Zone, LLC. All rights Reserved. Terms of Use And Privacy Policy