MPSSAA Playoffs
Choose A Sport:
Girls Soccer Class 4A 2014
1 H Catonsville                 Northwestern (PG) H 1
    (H) Catonsville             (H) Northwestern (PG)    
8   Bye             Bye   8
      6-1 (H) Catonsville         (H) Northwestern 3-1      
4 H Western         Laurel H 4
    7-0 Kenwood         Laurel 2-2, OT, PK's    
5   Kenwood             Parkdale   5
      SECTION I 3-1 Catonsville     Northwestern 3-0 SECTION I      
3 H Dulaney         High Point H 3
    Dulaney     High Point 6-0    
6   Bye       Duval   6
      2-1 Perry Hall       Bladensburg 2-1      
2 H Perry Hall           Bladensburg H 2
    (H) Perry Hall           (H) Bladensburg    
7   Bye               Bye   7
       
4A NORTH # 1
2-1 Howard   Eleanor Roosevelt 2-0
4A SOUTH # 2
       
1 H Sherwood     Regional Champion   Regional Champion     Eleanor Roosevelt H 1
    (H) Sherwood       (H) Eleanor Roosevelt    
8   Bye       Bye   8
      7-0 (H) Sherwood   (H) Eleanor Roosevelt 4-2      
4 H Springbrook   Oxon Hill H 4
    2-0 Springbrook   Oxon Hill 5-0    
5   Paint Branch       Suitland   5
      SECTION II 1-0 (H) Howard   (H) Eleanor Roosevelt 1-0 SECTION II      
3 H Blake           C H Flowers H 3
    Blake       C H Flowers 1-0, via forfeit    
6   Bye       Dr. Henry A Wise Jr   6
      4-0 Howard       Bowie 2-1      
2 H Howard     Howard     Bowie H 2
    (H) Howard     State Finalist     (H) Bowie    
7   Bye               Bye   7
          State Semifinals   State Semifinals          
         
vs
         
1 H Arundel       2-0   3-1       Walt Whitman H 1
    (H) Arundel           (H) Walt Whitman    
8   Bye           Bye   8
      2-0 (H) Arundel   Walt Whitman   (H) Walt Whitman 3-1      
4 H Meade   State Finalist   Walter Johnson H 4
    2-0 Meade       Walter Johnson 4-1    
5   Glen Burnie       Walt Whitman   Richard Montgomery   5
      SECTION I 1-0 Severna Park   1-0 SECTION I      
3 H Severna Park       Bethesda-CC H 3
    4-0 Severna Park   Bethesda-CC 4-0    
6   North County WALT WHITMAN Montgomery Blair   6
      3-1 Severna Park
State Champion
Bethesda-CC 2-1, 2OT      
2 H Chesapeake-AA       Churchill H 2
    5-1 (H) Chesapeake-AA   1-0   (H) Churchill 5-0    
7   Old Mill           Kennedy   7
       
4A EAST # 4
2-1 South River   Walt Whitman 1-0
4A WEST # 3
       
1 H North Point     Regional Champion   Regional Champion     Magruder H 1
    (H) North Point           (H) Magruder    
8   Bye   STATE FINALS Loyola University   Bye   8
      2-1 (H) North Point Nov. 15, 7:30pm Gaithersburg 2-0      
4 H Broadneck       Gaithersburg H 4
    4-0 Broadneck       Gaithersburg 5-0    
5   Annapolis         (H) Northwest   Clarksburg   5
      SECTION II 1-1, OT, PK's (H) South River         2-0 SECTION II      
3 H Leonardtown               Northwest H 3
    1-0 Leonardtown           Northwest 2-0    
6   Great Mills           Wootton   6
      5-1 South River           (H) Northwest 2-1      
2 H South River               Quince Orchard H 2
    (H) South River               (H) Quince Orchard    
7   Bye                   Bye   7
Powered By CountySportsZone.com  

County Sports Zone, LLC is not affiliated with the Maryland Public Secondary Schools Athletic Association (MPSSAA). County Sports Zone, LLC is not responsible for the posting of inaccurate scores, but we will make every effort to provide accurate, updated scores.

County Sports Zone (www.CountySportsZone.com) provides the official schedule and scores for all Maryland Public Secondary School Athletic Association (MPSSAA) Playoff games. Any commercial use of the schedules or scores is prohibited unless it is clearly attributed to County Sports Zone. Contact us at [email protected]

Copyright © 2017 County Sports Zone, LLC. All rights Reserved. Terms of Use And Privacy Policy