MPSSAA Playoffs
Choose A Sport:
Boys Basketball Class 3A 2017
1 H Seneca Valley                 River Hill H 1
    (H) Seneca Valley             (H) River Hill    
8   Bye             Bye   8
      70-58 (H) Seneca Valley         Wilde Lake 43-35      
4 H Urbana         Glenelg H 4
    55-48 Urbana         Wilde Lake 55-37    
5   Poolesville             Wilde Lake   5
      SECTION I 53-52 (H) Seneca Valley     Wilde Lake 48-43 SECTION I      
3 H Westminster         Centennial H 3
    60-53 Westminster     (H) Centennial 64-44    
6   Manchester Valley       Mt. Hebron   6
      58-54 Oakdale       (H) Centennial 61-57      
2 H Oakdale           Reservoir H 2
    87-50 (H) Oakdale           Long Reach 58-53    
7   Damascus               Long Reach   7
       
3A WEST # 1
47-42 (OT) (H) Seneca Valley   (H) Stephen Decatur 65-55
3A EAST # 2
       
1 H Tuscarora     Regional Champion   Regional Champion     Stephen Decatur H 1
    (H) Tuscarora       (H) Stephen Decatur    
8   Bye       Bye   8
      48-36 (H) Tuscarora   (H) Stephen Decatur 77-43      
4 H North Hagerstown   J.M. Bennett H 4
    65-51 Frederick   Atholton 67-63    
5   Frederick       Atholton   5
      SECTION II 55-41 Tuscarora   (H) Stephen Decatur 64-37 SECTION II      
3 H Thomas Johnson           Northeast - AA H 3
    67-62 (OT) Thomas Johnson       Northeast-AA 70-51    
6   South Hagerstown       Chesapeake - AA   6
      76-67 Linganore       Hammond 54-49      
2 H Linganore     Potomac     Hammond H 2
    (H) Linganore     State Finalist     (H) Hammond    
7   Bye               Bye   7
          March 9, 5pm   March 9, 3pm          
          Xfinity Center, College Park
vs
Xfinity Center, College Park          
1 H Magruder       66-59   74-44       Baltimore Polytechnic H 1
    (H) Magruder           (H) Baltimore Polytechnic    
8   Bye           Bye   8
      67-52 (H) Magruder   (H) Baltimore Polytechnic   (H) Baltimore Polytechnic 86-43      
4 H Wheaton   State Finalist   Franklin H 4
    50-44 Rockville       Franklin 78-74    
5   Rockville       Baltimore Polytechnic   Frederick Douglass - B   5
      SECTION I 49-47 (OT) Magruder   72-45 SECTION I      
3 H Watkins Mill       Milford Mill H 3
    Watkins Mill   Milford Mill 58-40    
6   Bye Baltimore Polytechnic Lansdowne   6
      83-72 (OT) Watkins Mill
State Champion
Woodlawn 61-42      
2 H Blake       Woodlawn H 2
    (H) Blake   64-63   (H) Woodlawn 65-53    
7   Bye           City   7
       
3A SOUTH # 4
81-64 Potomac   Baltimore Polytechnic 68-36
3A NORTH # 3
       
1 H Huntingtown     Regional Champion   Regional Champion     Dundalk H 1
    (H) Huntingtown           (H) Dundalk    
8   Bye   March 11, 3pm   Bye   8
      54-53 Potomac Xfinity Center, College Park (H) Dundalk 57-50      
4 H Potomac       North Harford H 4
    86-56 Potomac       C.M. Wright 76-47    
5   Great Mills         (H) Dundalk   C. Milton Wright   5
      SECTION II 78-67 (OT) (H) Potomac         61-57 SECTION II      
3 H Oxon Hill               Edgewood H 3
    72-57 Oxon Hill           Edgewood 74-32    
6   Northern-Cal           Patapsco   6
      56-45 (H) St. Charles           Edgewood 45-42      
2 H St. Charles               Aberdeen H 2
    (H) St. Charles               (H) Aberdeen 106-49    
7   Bye                   Towson   7
Powered By CountySportsZone.com  

County Sports Zone, LLC is not affiliated with the Maryland Public Secondary Schools Athletic Association (MPSSAA). County Sports Zone, LLC is not responsible for the posting of inaccurate scores, but we will make every effort to provide accurate, updated scores.

County Sports Zone (www.CountySportsZone.com) provides the official schedule and scores for all Maryland Public Secondary School Athletic Association (MPSSAA) Playoff games. Any commercial use of the schedules or scores is prohibited unless it is clearly attributed to County Sports Zone. Contact us at [email protected]

Copyright © 2017 County Sports Zone, LLC. All rights Reserved. Terms of Use And Privacy Policy